You are here

Pravidla 2022

Pravidla pro Cyklotrek - podzim 2022

Kvůli možným opatřením proti Covid-19 a také podle vašich připomínek bude možné letošní Cyklotrek absolvovat v jedné ze dvou variant - "klasické" (tak jak probíhal Cyklotrek před Covidem, tj. společný start, společný cíl, občerstvení v cíli) a "individuální" (bez společného startu atd.). Prosím čtěte pozorně, abyste se pak na místě nedivili, že je něco špatně nebo jinak, než jste čekali.

Co je Cyklotrek?

Cyklotrek je cykloturistická akce pro všechny příznivce kol a přírody, na své si přijdou rekreační cyklisté i závodníci. Jedná se o soutěž malých skupin (týmů), přičemž skupinu může tvořit i pouhý jeden účastník.

Jak zhruba Cyklotrek probíhá?

Snímek obrazovkyPřipraveno je 30 stanovišť na zajímavých místech Kokořínska. Na každém stanovišti je ukrytý QR kód, zpravidla na samolepce velikosti 3 x 4 cm. K nalezení QR kódu slouží zadaný orientační bod (např. "památná lípa", "rozcestník" apod.), azimut (např. 230°), vzdálenost, ve které je třeba hledat (např. 17 m), a popis (např. "patník"). Podle náročnosti mají stanoviště různou bodovou hodnotu. Prémiové body je pak možné získat např. za navštívení všech vrcholů, studánek apod. Každá skupina si sama vybere, na která stanoviště pojede a kudy pojede - prosím respektujte přitom, že mnoho stanovišť se nachází v CHKO, tzn. v žádném případě není možné si cestu krátit napříč lesem apod.

Pro absolvování letošního Cyklotreku je nezbytné mít k dispozici zařízení s Androidem 6.0 nebo novějším vybavené fotoaparátem s možností odeslat výsledky přes internet (mobilní data nebo WiFi) a na něm nainstalovanou naši mobilní aplikaci. Bohužel nelze použít iPhone. Pro instalaci aplikace a práci s ní je k dispozici tento návod; hlavní body jsou: nainstalovat aplikaci Cyklotrek, do ní sejmout velký konfigurační QR kód, který vaše skupina obdrží e-mailem několik dní před startem, a pak na startu, na stanovištích a v cíli vždy sejmout příslušný QR kód, abychom věděli, že jste stanoviště navštívili. Pokud máte obavy, zda Vy sami nebo Váš chytrý telefon vše zvládnete, můžete si s předstihem aplikaci a QR kódy vyzkoušet v pohodlí domova na těchto testovacích podkladech. Vyzkoušení doporučujeme všem, protože když na startu zjistíte, že "ta aplikace na mém telefonu nějak nefunguje", bude už pozdě řešit, co s tím...

Vypsány jsou kategorie Chrti a Romantici.

Chrti chtějí zvítězit, takže se Kokořínskem pohybují zpravidla závodním tempem. V kategorii Chrtů vyhlašujeme pořadí podle počtu získaných bodů. V této kategorii elektrokola nejsou povolena.

Romantici se budou především kochat; mimoděk posbírají nějaké ty body za navštívená stanoviště, naše akce je pro ně ale především inspirací na zajímavý výlet, během kterého stihnou tu oběd, tam rozhlednu apod. V této kategorii sice také spočítáme každé skupině body a pořadí, ale umístění na pomyslných stupních vítězů zde není hlavní motivací k účasti. V této kategorii jsou povolena elektrokola.

Pravidla jsou pro obě kategorie stejná. Cílem je získat co nejvíce bodů. Každá skupina si sama určí, která stanoviště a v jakém pořadí navštíví, je proto důležité si podle mapy dobře vybrat trasu s ohledem na terén, sjízdnost cest, občerstvovací zařízení... Skupina se nesmí během akce rozdělit, ale hlídání kol či čekání na pomalejší je možné. Doporučujeme mít svoji (cyklo)turistickou mapu, protože naše malé mapky se stanovišti nejsou dost podrobné a mnohdy ani aktuální.
Mozkové závity bude možné procvičit při luštění šifry, která skrývá jedno ze stanovišť.

Start a cíl

Tady se nám popis trošku komplikuje, protože letos pro vás máme v úvodu zmiňované dvě varianty, a vy si musíte vybrat tu správnou.

 • Klasická varianta: V sobotu 24. září 2022 proběhne "klasický" Cyklotrek se společným startem, cílem a malým občerstvením v cíli. Chrti mohou jet pouze tuto variantu, Romantici ji ale mohou zvolit též. Výhodou je, že se můžete o své zážitky podělit v cíli s ostatními, zažijete sportovní atmosféru, dáte si u nás něco dobrého :-), nevýhodou pak, že je pevně daný den, kdy se lze zúčastnit.
 • Individuální varianta: Od soboty 24. září do neděle 2. října bude probíhat "individuální" Cyklotrek pro účastníky v kategorii Romantici, kteří nechtějí dorazit na společný start/cíl. Výhodou je, že skupina může dorazit v den, který jí lépe vyhovuje (počasí, jiné akce), nevýhodou pak, že chybí závodní atmosféra společné akce a chleba se sádlem v cíli :-).

Tzn. pokud chcete jet v kategorii Chrti, připadá pro vás v úvahu pouze varianta "klasická", tj. společný start a cíl v sobotu 24. září.
Pojedete-li v kategorii Romantici, je rozhodnutí na vás - můžete zvolit jak "klasickou" variantu a dorazit 24. září, tak "individuální" a dorazit kdykoli od 24. září do 2. října.

Klasická varianta

Sraz v areálu městských lázní ve městě Mšeno v sobotu 24. září 2022 v 8:30 hod. V 9:00 po krátkém proslovu společný start. Při odjezdu z areálu městských lázní sejmete do mobilní aplikace startovní QR kód, od této chvíle vám běží čas. Na startu si od organizátorů můžete převzít vytištěnou mapu a seznam stanovišť, pokud si vaše skupina tištěné podklady objednala při vyplňování přihlášky (někdo dává přednost přípravě podkladů doma, a tak si je raději tiskne sám).

Účastníci klasické varianty po sejmutí cílového QR kódu mohou usednout k občerstvení. Chrti se kolem 18. hod. dozví výsledky, vítězové převezmou ceny; Romantici najdou výsledky na webu 3. října.

Individuální varianta

Cyklotrek je možné absolvovat kdykoli od soboty 24. září 2022 od 09:10 hod. do neděle 2. října 2022 23:59 hod., tj. den i čas startu si můžete vybrat sami s ohledem na počasí, jiné svoje plány apod. Pouze v sobotu 24. září 2022 od 9:10 do 10:00 hod. bude na startu přítomen někdo z organizátorů a bude možné od něj získat vytištěnou mapu a seznam stanovišť, pokud si vaše skupina tištěné podklady objednala při vyplňování přihlášky; po celý zbytek akce na startu ani v cíli nikoho z organizátorů pravděpodobně nenajdete, popř. se před vámi schovají, protože jste si vybrali individuální variantu :-)

QR kód pro start a cíl bude umístěn poblíž městských lázní, přesné místo ještě upřesníme.

Účastníci individuální varianty po sejmutí cílového QR kódu zamíří domů, výsledky najdou na webu 3. října.

Obě varianty

Pro všechny účastníky budou mapy a seznamy stanovišť k dispozici na webových stránkách ve formátu PDF několik dní před Cyklotrekem, takže si je můžete s předstihem stáhnout, prostudovat, vytisknout, naplánovat trasu... Budete-li startovat jindy než 24. září mezi 9:00 a 10:00 hod., musíte si podklady sami dovézt vytištěné s sebou (nebo je mít v mobilním zařízení, ale vzhledem k velikosti displeje to je vyloženě nouzová varianta).

Jakmile jste na místě startu a cítíte se připraveni, sejmete QR kód startu/cíle, začne vám běžet čas a můžete vyrazit na trasu, kterou jste si předem naplánovali. Na každém stanovišti sejmete QR kód, doporučujeme zkontrolovat v aplikaci, že se stanoviště označilo jako navštívené. Na absolvování Cyklotreku máte 8 hodin času, přičemž stopky se zastaví sejmutím QR kódu v cíli (je to ten samý kód jako na startu). Opozdilcům, kteří dorazí do cíle se zpožděním, za každé započaté dvě minuty zpoždění odečteme 1 bod., a velké opozdilce, kteří dorazí 30 a více minut po konci akce, už nezařazujeme do vyhodnocení.

Co s sebou?

Trekové nebo horské kolo, přilbu, náhradní duši či lepení, základní nářadí. S ohledem na počasí rozumné oblečení, je vhodné přibalit větrovku a pláštěnku. Svačina a pití s sebou zajistí vaše přežití i v odlehlých končinách. Není od věci mít s sebou baterku, tužku, možná i ručník. Pro určení azimutu se hodí buzola nebo dobrý odhad; doporučujeme sehnat vlastní buzolu, letos není možné zapůjčení buzoly od organizátorů. Na některých stanovištích bude třeba od kol jít ještě kus cesty pěšky, takže se může hodit zámek na kolo (nebo někoho ze skupiny nechat kola hlídat). GPS není zakázáno, po akci můžete na web nahrát svoji trasu.

Jak se přihlásit?

Přihláška je povinná, přihlásit se můžete zde: přihláška 2022. Počet účastníků je omezen na 400, přednost mají dříve přihlášení. Přihlašuje se celá skupina najednou. Celý postup vypadá takto:

 1. Na webu vyplníte přihlášku a odešlete ji, v tu chvíli dostanete i přidělené číslo skupiny. U individuální varianty vám ihned rezervujeme místa ve startovní listině, u klasické varianty budou místa definitivně rezervována až po připsání startovného na náš účet. E-mailem vám zašleme potvrzení a přidáme i pokyny k platbě (zasíláme i účastníkům individuální varianty pro případ, že naše úsilí chcete podpořit zaplacením dobrovolného startovného).
 2. Několik dní před akcí vám zašleme souhlas s podmínkami ("reverz") a velký konfigurační QR kód. Tento QR kód je třeba sejmout naší aplikací, aby pak bylo možné snímat jednotlivá stanoviště.

Startovné

U klasické varianty se startovné bude platit (předškolní děti zdarma, děti na základní škole 40 Kč, ostatní 80 Kč, samostatně lze za 80 Kč přiobjednat cílový řízek), u individuální varianty je startovné dobrovolné. Za podporu budeme rádi, ale vzhledem k tomu, že pro účastníky individuální varianty nebudeme chystat občerstvení ani ceny, je možné se účastnit i zdarma.

Časté dotazy

 • Co když se přihlásím na klasickou variantu, zaplatím startovné, ale před akcí si zadřu třísku a naše skupina by ráda přijela alespoň na individuální variantu, až se zotavím?
  Dejte nám to vědět, přijet na individuální variantu můžete - startovné vám už bohužel nevrátíme (nakoupili jsme za ně občerstvení...) a pojedete v kategorii Romantici.
   
 • Můžeme mít ve skupině někoho na elektrokole?
  V kategorii Romantici ano, ale Chrti elektrokola mít nemohou.
   
 • Je akce vhodná i pro děti?
  Trasu si každá skupina plánuje sama, určitě je tedy možné ji vybrat tak, aby ji vaše děti zvládly.
   
 • Opravdu potřebujeme buzolu?
  Ano. Resp. hodně ji doporučujeme, protože bez ní může být na některých stanovištích dost složité najít QR kód. Pravda, do jisté míry je možné buzolu nahradit oblíbeným půlením různých úhlů na hodinkách, hledáním mechů a lišejníků na okolních stromech a řadou dalších, neméně populárních metod, jak se ztratit určit sever, a skupina tak na každém stanovišti může strávit spoustu času, ale připomínáme, že na projetí trasy máte jen 8 hodin a že v noci se s úhly i mechy pracuje ještě obtížněji než ve dne...