You are here

Pravidla

Co je Cyklotrek?

Cyklotrek je cykloturistická akce pro všechny příznivce kol a přírody, na své si přijdou rekreační cyklisté i závodníci. Jedná se o soutěž malých skupin (týmů).

Jak zhruba Cyklotrek probíhá?

Společný je start, cíl a závěrečné posezení, trasu jedou účastníci v malých skupinách (obvykle 2–6 lidí). Připraveno je 30 stanovišť na zajímavých místech Kokořínska. Na stanovišti jsou ukryty kleště pro označení kontrolního lístku. K jejich nalezení slouží zadaný orientační bod (výrazný strom apod.), azimut a vzdálenost, ve které je třeba hledat. Podle náročnosti mají stanoviště různou bodovou hodnotu. Prémiové body je pak možné získat např. za navštívení všech vrcholů, studánek apod. Vypsány jsou kategorie Chrti a Romantici.

Chrti chtějí zvítězit, takže se Kokořínskem pohybují zpravidla závodním tempem. V kategorii chrtů vyhlašujeme pořadí podle počtu získaných bodů a cenami odměníme vítěze.

Romantici se budou především kochat; mimoděk posbírají nějaké ty body za navštívená stanoviště, naše akce je pro ně ale především inspirací na zajímavý výlet, během kterého stihnou tu oběd, tam rozhlednu apod. V této kategorii nevyhlašujeme vítěze, symbolické ceny dostanou 3 vylosované skupiny – šanci získat nějakou cenu má tedy úplně každý!

Elektrokola jsou povolena jen v kategorii Romantici.

Pravidla jsou pro obě kategorie stejná. Cílem je získat co nejvíce bodů. Každá skupina si sama určí, která stanoviště a v jakém pořadí navštíví, je proto důležité si podle mapy dobře vybrat trasu s ohledem na terén, sjízdnost cest, občerstvovací zařízení... Skupina se nesmí během akce rozdělit, ale hlídání kol či čekání na pomalejší je možné. Barevnou mapku a seznam stanovišť obdrží účastníci na startu. Doporučujeme mít svoji (cyklo)turistickou mapu nebo si na startu podrobnou mapu zakoupit, protože naše malé mapky se stanovišti nejsou dost podrobné ani aktuální.
Mozkové závity bude možné procvičit při luštění šifry, která skrývá jedno ze stanovišť.

Start a cíl

Na startu účastníci odevzdají podepsaný souhlas s podmínkami („revers“), obdrží mapku, šifru a seznam stanovišť a mohou začít plánovat trasu. Start je společný po krátkém proslovu. V propozicích, které dostanete, je mj. uvedeno, v kolik hodin je konec akce. Opozdilcům, kteří dorazí do cíle se zpožděním, za každou započatou minutu zpoždění odečteme 1 bod., a velké opozdilce, kteří dorazí 30 a více minut po konci akce, už nezařazujeme do vyhodnocení.

Pro navrátivší se bude připraveno malé občerstvení, my mezitím spočítáme pořadí, následně vyhlásíme vítěze kategorie chrti, losováním určíme několik šťastlivců, kteří dostanou pozornost, a zavzpomínáme na ty, které buzola dosud vodí po lesích a dolech.

Co s sebou?

Trekové nebo horské kolo, přilbu, náhradní duši či lepení, základní nářadí. Jede se za každého počasí – rozumné oblečení, je vhodné přibalit větrovku a pláštěnku. Svačina a pití s sebou zajistí vaše přežití i v odlehlých končinách. Není od věci mít s sebou baterku, tužku, možná i ručník. Pro určení azimutu se hodí buzola nebo dobrý odhad; doporučujeme sehnat vlastní buzolu, protože ty, které půjčujeme, už zažily leccos a je to na nich znát. GPS není zakázáno, po akci můžete na web nahrát svoji trasu.

Jak se přihlásit a zaplatit?

Přihláška je povinná, najdete ji na internetu na adrese www.cyklotrek.cz/prihlaska (přihlašování je již zpřístupněno). Počet účastníků je omezen na 300, přednost mají dříve přihlášení. Přihlašuje se celá skupina najednou. Celý postup vypadá takto:

  1. Na webu vyplníte přihlášku a odešlete ji. Obratem vám rezervujeme místa ve startovní listině a přidělíme číslo skupiny. Zároveň vám e-mailem zašleme pokyny k platbě (číslo účtu, variabilní symbol, částku za celou skupinu).
  2. Rezervace míst platí 10 kalendářních dní, do té doby musíme obdržet vaši platbu. Pokud platbu neobdržíme, rezervace vyprší a místa budou k dispozici dalším zájemcům.
  3. Zašleme vám souhlas s podmínkami. Prosím vytiskněte si jej a podepsaný doneste na start, výrazně tím zrychlíte odbavení vaší skupiny. Zapomnětlivci budou muset na startu vypsat celý souhlas s podmínkami ručně…

Startovné

Startovné uhrazené předem bankovním převodem je 120 Kč za osobu, za dítě na základní škole 60 Kč, předškolní děti mají účast zdarma.

Pozor - pokud neuhradíte startovné předem a budete ho chtít zaplatit v hotovosti na místě (což přináší zdržení a další komplikace), jsou ceny dvojnásobné! Tj. platíte-li hotově na místě, je základní startovné 240 Kč za osobu, za dítě na základní škole 120 Kč, předškoláci jsou zdarma. Budeme rádi, když zaplatíte předem převodem, ušetříte sobě peníze a nám nervy na startu :-)